Megnézve egy szakácsversenyt vagy trendeknek hódoló éttermi menüt, az ételek íze mellett a látványra is koncentrált megalkotójuk. Egy pöttyentés ide, egy löttyentés oda a fehér tálon és kész a művészi értékkel bíró kompozíció. Ez igen, csettintünk a harsogó színeket és formákat látva (majd otthon kifosztjuk a hűtőt, hogy jóllakjunk). Eltekintve az ételkészítményekben használt színezőanyagoktól, a zöldség-gyümölcs nyersanyagok nemesítése is követte a keresletet. Piaci kínálatból ránk köszönő egyszerű és a már-már extrém színspektrum tárgya mai írásunknak.
Az erős macskapiros és a kaliforniai paprika markánsan megkülönböztethető színekben vásárolható. Előbbi fajtaválogatással készül, a kaliforniai esetében más a helyzet. "A kaliforniai paprika tele van antioxidánssal, rostokkal és C-vitaminnal. De miért van belőle 3-4 féle színű? Mi a különbség a zöld, a sárga vagy piros között?" Megtudhatják a Dívány cikkéből. Rövid válasz lesz.
A világ első vörös húsú almája, a Redlove, a genetikai módosításnak köszönhetően rózsás-vörös húsú. A Redlove hibrid a vörös belsejű és varasodásnak ellenálló növények kereszt-beporzásából származik. A fajták közé tartozik a „Redlove Calypso”, a „Redlove Circe”, a „Redlove Era” és a „Redlove Odysso”. Némelyiknek magas antioxidáns tartalma 30–40%-kal több, mint egy átlagos almáé. A gyümölcsök kívülről és belülről pirosak, középen fehér vonallal.
"Egészségesebb a génmódosított lime", és még levendulaszínű is, jellemzi az Index cikke a vörös szőlő és a vérnarancs génjeiből kevert gyümölcsöt. Az Origo lila paradicsomot mutat be, ami nem akkora kunszt, hiszen tele a kertem fekete és piros paradicsom keresztbeporzásából keletkezett lila paradicsomokkal, főleg amikor a méhek még egy kis sárga banánparadicsom színt is kevernek a virágpor egyvelegbe. Keresztbeporzásnak nevezik és nehéz tenni ellene.
"Gyönyörű a rózsaszín ananász, de biztonságos megenni?" - kérdezi Vous. Ízlés kérdése, de szerintem nem gyönyörű. Színe - struktúrája nyers húsra emlékeztet, és ez felvet kérdéseket
Vigyázat, Photoshop!
A kékbe hajló spektrum - mint növényszín - kihívásként áll a genetikusok előtt, hiszen a növényekből hiányzik a kék szín előállításáért felelős speciális gén. Amikor szembetalálkozunk egy ilyen fotóval, biztosak lehetünk benne, hogy nem tudósok, inkább grafikusok eredményeit dicséri.
"A szamóca eltarthatóságának meghosszabbítása érdekében a tudósok az Arctic Flounder Fish nevű halakból származó géneket adtak hozzá az epernövényekhez. Az északi-sarkvidéki halak olyan fagyálló anyagot termelnek, amely védelmet nyújt a fagyálló vizek ellen. Az eredmény egy eper volt, amely a fagyasztóba való behelyezés után nem lebomlott. Mindazonáltal nem volt szándékos vizuális hatás - a gyümölcs kék színűvé vált." - még ha ilyen tudományosan hangzó magyarázattal körítik is. Míg azonban a kék eper megjelenése késik, az eBay-en már vásárolható - főként Kínából - termékként hirdetik. Átverés!
További olvasnivalóként kék szirmú rózsáról, valamint csípős paradicsomról megjelent híreket ajánlunk.
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez
Szaktanár 2019.02.27. 12:43:32
szeder? szőlő? áfonya? oké, inkább lilás, mint kékes árnyalatúak, bár az utóbbit még az angol is "blueberry"-nek nevezi (nem összetévesztendő a "blackberry"-vel, amely fekete, és vannak rajta nyomógombok).
kkm.furdancs 2019.02.27. 21:35:44
Maradjunk az árnyalatnyi eltéréseknél, azaz a tökéletes kéknél. De mivel a hír is fake (halgénekből kivont kék szín), a szerkesztő bevezetője - figyelmeztetés után - is miért ne lehetne az... :)