Harkályok és fakopácsok kártételéről olvashattak legutóbb, melyek kikezdik a hőszigetelést. Orbán Zoltán "Madárbarátok nagykönyve" című kötetéből merítünk néhány ötletet, hogy távol tartsuk őket. Rémzsinór, ragadozó madarak sziluettje vagy fotója és a ház növénytakaróba burkolása a menü. Ezek passzív védelmek, netes kereséskor az első szembejövő tematikus webáruház kínálatát bemutatva kürtök, ultrahangos riasztók sorakoznak. Nem egy szomszédbarát megoldás, próbálkozzunk először csendesebb kísérletekkel.
A következőkben bemutatott eszközök és módszerek elvileg hatásos madárriasztók, hatékonyságukat azonban nagyban befolyásolja a védendő falfelület mérete és a harkályok egyéni érzékenysége. Egyszintes családi házak esetén akár megfelelő védelmet is jelenthetnek, a többségében érintett többemeletes épületeknél azonban szinte biztosan hatástalanok.
A látványukkal riasztó „megoldások” klasszikus problémája (a felület nagysága mellett), hogy ezeket az épület minden falára ki kell helyezni, ellenkező esetben a harkályok egyszerűen a nem védett oldalon kezdenek rombolni.
Rémzsinór. Amennyiben az esztétikum nem szempont (sajnos az esetek többségében ennek éppen az ellenkezője igaz), erős zsinór és műanyag palackok felhasználásával gyorsan és olcsón készíthetünk harkályriasztót:
- az üres flakonokat zárjuk le, hogy ne menjen beléjük víz (könnyűek maradjanak);
- a nyakuknál fogva hurkoljuk rá a szükséges mennyiséget a zsinórra;
- az alulra felkötött palackot félig töltsük fel vízzel, hogy ennek tömege feszesen tartsa a felfüggesztett rémzsinórt;
- kihelyezésnél törekedjünk arra, hogy a riasztózsinórok a fal síkja előtt és egymástól 40…50 cm-re lógjanak, hogy a ferdén álló palackok a szélben forogni tudjanak.
Ragadozómadár-sziluettek. Az üvegre ragasztható árnykép matricák kemény, időjárásálló műanyagból készült, életnagyságú változatai elvileg a falaktól is távol tarthatják a harkályokat. A hatás fokozása érdekében ezek a fakopáncsok legerőteljesebb, legveszélyesebb természetes ellenségét, a (hímnél termetesebb) tojó héja sziluettjét vagy fotó minőségű röpképét mintázzák, és mindkét verzió készül a fajra jellemző sárga (rém)szemekkel kiegészítve is. A sziluettek fal elé függeszthető és falra ragasztható változatban is készülnek. Az utóbbi kihelyezése egyszerűbb, kültéri ragasztóval stabilan a védendő falfelületre rögzíthető, így bármilyen magas épületen alkalmazható.
Az első verzió telepítése jóval bonyolultabb, mivel a tartózsinóroknak a talaj és az épület teteje között, a fal előtt kell futniuk, ezért ez a típus inkább egy- és kétszintes házakon használható. A képeken látható héja sziluettek estében is előfordult, hogy az ugyan elriasztotta a megkezdett lyuktól a harkályt, két méterre ettől viszont a madár új helyen folytatta a rongálást. Erre a problémára elméletileg megoldást jelenthet, ha egy-egy falon is több sziluettet helyezünk ki, de a siker még ebben az esetben sem biztos.
Faltakaró kúszónövények. A nemkívánatos állatok távoltartásának egyik legbiztosabb módszercsoportját máig a fizikai elszigetelés jelenti. A fal elé feszített sűrű háló harkályügyben is jó választás lenne, ennek felszerelése és fenntartása azonban drága és a látványa sem túl esztétikus. A hálós védelem természetes változatát jelentheti a falra futtatott növényzet, ami nem csak díszíti és árnyékolja a falat, de a harkályokat is távol tartja, mert ezek a madarak csak nyílt, levelekkel nem fedett felületre szállnak le. Mivel a falrongálások egyik fő időszaka a levélmentes hónapokra esik, a fakopáncsok ellen az örökzöld borostyán jelentheti a jobb megoldást.
A futónövényes védekezés hátránya, hogy lassú, nagyobb falfelületek estén a választott növényfajtól függően akár évekre is szükség lehet a teljes fedettség eléréséhez. Panelházakon további problémát jelent, hogy a kúszónövényzeten az egerek (és a gyíkok) több emelet magasságba is feljutnak. Ezért a lakók egy idő után többnyire leszedetik a falra felfutó növényzetet, vagy öntevékenyen tőben elvágják a növény szárát, ami így elszárad.
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez