A nagy hőség a legtöbb pázsitot valószínűleg megviselte. Alapvető probléma a mélyre vágott fű, ugyanis a kánikulában 5-10 cm közötti magasságban kell tartani a gyepet, hogy elkerülhessük a nap perzselő hatásának káros következményeit. A gombabetegségek is ilyenkor támadnak a legintenzívebben, mert a meleg és az öntözés ideális feltételeket biztosít a szaporodásukhoz.
Hogyan ismerhetjük fel a gombafertőzést?
Először foltokban sárgulni kezd a fű. Sokan az gondolják, hogy víz- vagy tápanyaghiány. A kör alakú, növekvő foltosodás a betegség jele. Amennyiben elmulasztjuk a védekezést, erősen terjed, sőt a pázsit beteg része szürkésfeketére színeződik, és elpusztulhat a fű.
Hogyan védekezzünk ellene?
Kétféle permetszerrel érhetünk el jó eredményt. Ezek a felszívódó hatású Bumper vagy a kontakt Dithane. A jobb hatás eléréséért a fűvágás előtt permetezzünk, de csak száraz időben, és legalább 24 órán keresztül ne öntözzünk! A fűnyírás a következő feladat, majd a szellőztetés. Az elszáradt növényi részeket így tudjuk eltávolítani. A munka végeztével sterilizáljuk a gépet, nehogy akaratlanul tovább terjesszük a fertőzést. A fű felerősítésére ajánlom azonnal oldódó, nagy nitrogéntartalmú műtrágya kijuttatását. Legjobb, ha mikroelemeket is tartalmaz (pl. Micramid). Végezetül erősen öntözzük be a gyepet minimum 20l/m2 víz kijuttatásával.
A fent leírt műveleteket a nem gombafertőzött pázsitokon is érdemes elvégezni a permetezés kivételével, még akkor is, ha tavasszal hosszúhatású műtrágyát juttattunk ki. Gyepünk meghálálja.
A fű gyomosodása elleni védekezés
Az olyan pázsitok, melyeket nem véd árnyék a nap erős sugaraitól, jobban legyengülnek, ezért gyomosodni kezdenek. Főleg a talpas muhar okoz problémát. Elterülő tarackhoz hasonló, de vastagabb levélzetű gaz. Egynyári, tehát télen elpusztul, de nagyon gyorsan felmagzik, ezért, ha megjelenik a fűben, azonnal távolítsuk el mechanikus úton, azaz húzkodjuk ki! Erős elterjedés esetén vegyszeres gyomirtással tudunk védekezni ellene.
Jó tanács
Akinek nincsen automata öntözőrendszere, a leghatékonyabban úgy locsolhat, ha egy héten legalább két alkalommal minimum 20 l/m2 vizet juttat ki, így áztatva be a pázsitot. A többi napon elegendő 3-5 l/m2. A közhiedelem ellentétben a füvet napközben is öntözhetjük, sőt kimondottan jótékony hatású egy-egy frissítő locsolás.
k78 2012.07.19. 14:06:20
Before · http://azbeszt.blog.hu 2012.07.19. 23:03:15
kapanyél 2012.07.21. 19:17:22
Üdvözlettel: Bálint Károly
oxox 2012.07.24. 16:40:29
SpeciGames 2012.10.01. 13:27:15
Before · http://azbeszt.blog.hu 2012.10.01. 15:29:11
kapanyél 2012.10.02. 19:19:24
Nagymértékben csökkenthető a terjedése, ha megfogadja a következő tanácsaimat:
- A füvet nyáron 5cm-es magasság alá ne vágja!
- Rendszeres tápanyagozással (főleg nitrogén) erősítse a pázsitot!
- Napközbeni öntözéssel pótolja a vízveszteséget!
- Megjelenéskor azonnal távolítsa el, hogy ne tudja a magját szétszórni!
Örülnék, ha majd visszajelezne az eredményről, ill. keressen, ha a vegyszer érdekli.
Üdvözlettel: Bálint Károly
b3za 2013.06.20. 07:23:25
engem is érdekelne ez a talpas muhar elleni szer.
egy elég gyomos területet ültettem be fűvel.
Előtte, 2 éven át, többször felástam, amint kibújtak a gyomok átkapálógépeztem...
Mostanra elég tisztának tűnt. persze a szomszédban továbbra is hatalmas gaz.
Éppen, hogy csak kibújt a fű de már megjelent benne a talpas muhar is. kb 2 hete vetettem el.
Még most szeretném megfékezni a terjedését.
ehhez kérném a segítséged.
előre is köszönöm!
Üdv.: Balázs