A talajművelés hatására javul a talajszerkezet, nő a tápanyagtartalom, csökkenthetjük az erózió, a víz és szél talajromboló hatása által okozott károkat, emellett növényvédelmi jelentősége is van. Hatására a talaj termőképessége, azaz értéke megnő. Közvetlenül nem a mezőgazdaságban dolgozók számára a talajművelési fogalmak csak nagyjából ismerősek. Szántás, mélyszántás még rémlik, de mi van az ágyekés szántással és a kultivátorral?
Mai összeállításunk nem vállalkozhat a talajművelési metódusok szabatos, részletes bemutatására, hiszen tág fogalom mindegyik. Azonban a munkálatokat bemutató filmecskékkel illusztrált linkgyűjtemény talán hasznos lesz a további kutakodáshoz.
A talajművelés fogalma és eljárásai a nagyvonalúan szabadon letölthetővé tett nemzeti képzési tananyag Kertészeti alapismeretek című moduljából ismerhető meg. Minden fontos benne van, mely a fogalmak társítását lehetővé teszi. Talajművelés eljárásai című (Cziráki László 2014.) powerpoint fotókkal illusztrálja a fogalmakat.
Viszont a Földművelés és földhasználat címmel már egy terjedelmes, táblázatokkal, fotókkal teli szakirodalmat találnak a Digitális tankönyvtárban. A talajművelés rendszerének ismertetését követően a rendszer elemeit, résztvevőt, módszereit ismerhetik meg. Most pedig vizuális élmények következnek, talajművelés terepen:
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!