Vannak dolgok, melyek odafigyelés, rendes recept nélkül csak elsőre - vagy akkor sem - sikerülnek. A számos komponenst, megszabott hőmérsékletet és kevergetést kívánó foglalatosságok klasszikusa a főzés, acélötvözet készítése vagy - mai témánk főszereplője - a sajtkészítés házilag.
Ezzel (blogunk profilja, a kertészkedés mellett) szerintem mindenki megpróbálkozik, aki kiszabadulva a betonváros fogságából vidékre költözik és akad tehén vagy kecske a közelben. Jómagam parenyicát készítettem évekkel ezelőtt és kifejezetten jól sikerült. Ennek folyamatát láthatják egy galériában, majd a saját- és neten fellelt sajtkönyvekből ajánlok, hogy Önöknek másodszorra is sikerüljön.
A galéria képeihez nem kell kommentár, minden hozzávaló és munkafázis látható rajtuk. Rekonstruálásához ajánlom Panni sajtműhelyének honlapját, ahonnan a recept származott. Hosszú évek óta biztos támasza a sajtok világa iránti érdeklődésből vagy receptvadászatra odatévedt olvasóknak. Panninak saját könyve is kapható, melyben felhalmozott tapasztalatait és receptjeit osztja meg a nagyérdemű és lelkes olvasótáborral.
Wolfgang Scholz "Házi sajtkészítés kecske-, juh- és tehéntejből" című kötetéhez nem volt még szerencsém személyesen, de hiánypótló a megközelítése, ahogy nem sajtrecepteket sorol (melyekkel tele az Internet), hanem a legfontosabb alapismereteket közli a tejfeldolgozástól az eladásra kész specialitásokig. Értsük meg, hogy mit csinálunk, azaz jobban (vagy egyáltalán) sikerül sajtunk, ha ismerjük azokat a biológiai és biokémiai folyamatokat, amelyek segítségével jó minőségű és jó ízű termékeket kapunk.
Testvérkötete továbbmegy és további tejtermékek készítéséhez ad tanácsokat. Ajánlója szerint Elisabeth Mayer-Reithofer "Házi készítésű tejtermékek - Tudnivalók és receptek" könyvéből információt kaphatunk a tej minőségéről és kezeléséről, a táplálkozásban betöltött szerepéről, a higiéniai és környezeti feltételekről, a tejfeldolgozás segédanyagairól, a tejtermékek készítéséről, valamint az egyes tejtermékekre vonatkozó hazai előírásokról. Ezen kívül megtudhatjuk, hogy mire használhatjuk a szépségápolásban.
Mindenek előtt tágítsuk ki tudáshorizontunkat a potenciális, saját készítésű sajtok fajtáival, a Sajtlexikonból. Sajtfajták garmadája köszön vissza a kínálat puszta töredékét rendszerezni kívánó, étvágygerjesztően illusztrált műből.
Végül egy provokatív csendélet: Sajt és bor alapfokon ("De szép esténk lesz, ha megöregszünk" edition). Szerencsére a sajtok kínálata sem megvetendő, így kedvelőiknek - túllépve az egyébként finom kockasajtokon - akár minden héten másfajta kerülhet asztalára.
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez