Idén már 8. alkalommal lehetett kedvenc fákat benevezni az Év Fája versenybe. Az Ökotárs Alapítvány kezdeményezésének célja, hogy felhívja a figyelmet a közvetlen környezetünkben élő fákra, a természet fontosságára, a közösség életében betöltött szerepére. Az nevezett 48 fa közül a zsűri 13-at választotta be a döntőbe – szelídgesztenyét, nyár-, hárs-, tölgy-, eper- és vadkörtefát, de a döntősök között találunk mocsári ciprust, platánt, sőt, egy családi almafát is.
Az Év fája: Zengővárkony szelídgesztenyéje
2017-ben a fődíjat egy igazi túlélő, 300 éves szelídgesztenyefa nyerte. Zengővárkony település híres a falut körülölelő szelídgesztenyéséről. A fák termése évszázadok óta biztosította a megélhetést, gyarapodást a 400 lelkes kis faluban, ezért a helyiek mindig is féltve őrizték, ápolták fáikat. A most nyertes fa kigyógyult a kéregrákból, túlélte az államosítást, és azt is, amikor egyszer a közeli katonai lőtér őrzésére rendelt katonák felgyújtották, hogy felmelegedhessenek. Ennek nyomait máig őrzi a fa törzse.
A jelölő Pécsváradért Alapítvány így ír róla:
Minden évben kiosztják a „Hős fa” címet is, amelyet idén szintén nagy túlélők kaptak: a fonyódi partszakasz fáiból 2017 tavaszán száznál többet kivágtak a vasút biztonságára hivatkozva, csupán két fehér nyárfa maradt meg. Ők lettek most a hősök, reméljük, a díj megmenti őket, nem úgy, mint a korábbi évek díjazottai, amelyeket azóta már kivágtak...
Az Év fája részt vesz majd 2018 elején az európai versenyben is, amelynek győztese az Európai Év Fája címet nyeri el. Várhatóan február 1. és 28. között szavazhatunk majd a magyar jelöltre, amely szép reményekkel indul a vetélkedőben, hiszen azt 2011. óta már háromszor is magyar fa nyerte meg, két alkalommal pedig második helyezést értünk el.
Forrás és a többi nevezett fa története, helyezése itt.
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!