Fenyőből savanyú mulcs

2012.01.05. 08:00 - Czauner Péter

Január 6-án, Vízkeresztkor a legtöbben kidobják a karácsonyfát. Mivel ez most péntekre esik, lehet, hogy nem pont holnap, de a pompázatos szobadísz néhány napon belül a szemétre kerül. Mi legyen vele?

Nagyobb városokban szervezetten gyűjtik, elégetik őket vagy a komposztálóba kerülnek. Ha már itt tartunk, érdemes szót ejteni a fenyőkomposztról.

Sok kerttulajdonos életét keseríti meg az amúgy tetszetős fenyőfélék földre hulló tűlevele. A legegyszerűbb megszabadulni tőle, ugyanis amit a fenyő alatti, szinte teljes árnyék nem pusztított ki, megteszik a savanyító tűlevelek. A fenyőfélék környezetükben a talajt elsavanyítják, és ilyen helyen – az árnyékról nem is beszélve – csak kevesen élnek meg. De ilyen a begónia, hortenzia, liliomfa, japán kamélia, rododendron.

A házilagos fenyőeltüntetés egyik módszere az égetés. Erről nincs mit mondani, lehetőleg szabad téren tegyük. Egy ismerősöm vadonatúj kandallójába vetett néhány fenyőhasábot; amint később elmondta, kellemes illatot vártak. Ehelyett rettenetes füstölés és ropogás kezdődött, szerencse, hogy tűz nélkül megúszták. A fenyőfélékben a gyantajáratok tele vannak gyúlékony anyaggal, amely robbanásszerűen meggyullad, lángot fröcsögve szétrobbanhat.

A fenyő tűlevelei komposztálhatók. Ám a levelek magas gyantatartalma miatt a fenyőkomposzt magában nehezen bomlik, mert a gyanta távol tartja a komposztálás élő szervezeteit. Vegyes komposztba azonban 3-4 centi vastag rétegekben elteríthető. Tulajdonképpen jótékony hatása is van, mert lazán tartja a halmot. A fenyőtű egyébként jó vízmegtartó mulcsot ad, melegíti a talajt. Persze, leginkább a savanyú talajt kedvelő növényekhez ajánlható. 

11 komment Címkék: komposzt czauner péter fenyőmulcs

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

chilii · http://chilii.blog.hu 2012.01.05. 11:34:50

Akkor az áfonyabokrom alá is tehetem?

Öreg Sam 2012.01.05. 11:46:17

A kiszáradt tülevelű remekül apritható olcsón kapható házi géppel.Kb.2 cm.vastagságig vidáman viszi.Akinek gondot okoz pl a sövény aljának gyomtalanitésa,oda teregesse-igazgassa,2 év mulva garantáltan kapálásmentes övezet lesz :)
Én vegyesen szoktam apritani semmi másra nem alkalmas hullámkartonnal,az lazitja,vizet átengedi.

Pálmakertész · http://palmaliget.blogspot.com/ 2012.01.05. 12:43:09

A fenyők alatt az árnyékos, savanyú talajon jól megvannak a páfrányok, és amennyiben nem túl savanyú a talaj, az árnyliliomok (Hosta) is. Ez utóbbinak eszméletlen sok kertészeti változata van.

budai zöld 2012.01.05. 13:49:46

- Egyetértek, egy rendesebb kerti komposzt simán elbír egy karácsonyfát kémhatásilag, akár teljesen lezúzva ahogy @Öreg Sam: írja. Nem kell túlparázni a fenyő komposztálását, mint ahogy a diólevélét sem.

- Elég koca kandallós lehet az, aki nem tudja, hogy a fenyő úgy ég, mint a zsír, és közben pattog (lásd gyanta).

A fát január közepén kiteszem a komposzt tetejére, a tűlevelek maguktól leesnek, a fás része pedig vagy még márciusba sorra kerül, vagy majd jövőre. Vagy nyáron kerti bográcsozásnál.

Mlaci1 2012.01.05. 14:28:54

@chilii: Nyugodtan teheted alá, én is azt használom.

dez01 2012.01.05. 15:21:03

Az árnyliliom az mindenhol elél..... szerintem még betonba ültetve is....

enails417 2012.01.10. 10:35:15

Csak úgy csendben jegyzem meg, hogy Budapesten már nem lehet égetni, mert büntetnek érte. Vidékiek előnyben! :-))

Czauner Péter · http://kapanyel.blog.hu 2012.01.13. 15:05:00

@enails417: égetni nem, de bográcsolni és parazsalni lehet, ahhoz pedig kell gyújtós is

Czauner Péter · http://kapanyel.blog.hu 2012.01.18. 11:04:18

@budai zöld: a kandallóművész egyébként vegyészmérnök, de szerencsénkre nem a szakmájában dolgozik
süti beállítások módosítása