Kár kidobni a kerti szemetet

2011.09.16. 08:00 - Czauner Péter

Közeleg az ősz és a nagy kerti szemetelés ideje. Ahol rendszeresen füvet nyírnak, a cserjék, fák lombját, a nyesedéket összeszedik, ennek eltüntetése komoly gondot okoz. Sokféle trükk létezik, amelyekkel csökkenteni lehet az ápolt kertben halmozódó szerves anyagot, de minden nem tömhető a kukába, nem gyömöszölhető a bokrok alá, és egyre több helyütt tiltják a szomszédbosszantó égetést is.

A szemételtüntető trükkök sora kezdődhet az anyag mérséklésével. A legtöbb hulladékkal a gyep nyírása jár, ha azonban nem a friss füvet gyűjtjük össze a fűnyíró kosarával, hanem a gyepen hagyjuk 24 órát száradni, s utána gereblyézzük össze, máris tizedére csökken a nyesedék térfogata. Ha a gyepen hagyjuk, hogy abból mulcs legyen, s a nemezes maradékot az őszi gyepszellőztetéssel szedjük fel, és egy menetben gyűjtjük össze, akkor kiderül, ez nem lesz sokkal több, mint egy nyírás során keletkező friss fű.

Jó az is, ha kialakítunk a kertben egy részt, ahová a levágott füvet öntjük. Ha nem magasak a kupacok, hanem elterítjük – 100 négyzetméternyi gyep nyesedékét – 5 négyzetméteren, akkor ez egy év alatt a talajlakó hasznos szervezetek segítségével eltűnik, pontosabban átalakul.

Ahol megoldott a háztartási hulladék elszállítása, és nem kell az esetleges kukahasználó közösséggel egyezkedni, folyamatos porciózással megoldható a kerti hulladék eltüntetése. Ha nagyobb tételről van szó, és nem fér az edénybe, akkor erős nejlonzsákba kell gyömöszölni. Hogy ne maradjon az utcán a zsák, jobb külön megállapodni a szemétszállítókkal: tegyék be a kukásautóba az extra tételt is. A legújabb környezetvédelmi szabályok szerint a kerti hulladékot külön kellene kezelni. Ezért a nagyobb városokban e célra telepeket tartanak fenn, ahol eltérő díjazással befogadják a kerti hulladékot is, s ehhez az önkormányzatoknál, de másutt is lehet – díjazás ellenében – olyan nejlonzsákot vásárolni, amelyet a kukások összegyűjtenek.

Viszonylag füstmentesen égethető a száraz zöldszemét, ha egy az oldalán is kilyuggatott vashordóba lassan adagoljuk az égő tűzbe

Ha darálóval ellátott lombporszívót használunk – a legtöbb ilyen – akkor az ősszel lehullott falevél is összezsugorítható. Általában 7-10-edére töri a készülék a felszippantott száraz lombot. Mindebből kiderül, hogy némi többletköltséggel és ügyeskedéssel csökkenthető a képződő lágy növényi részek tömege. Akinek nincs lombporszívója, egy fűnyíróval is felapríthatja a faleveleket. Két ember kell hozzá: az egyik egy homokozó méretű területen tologatja a fűnyírót, segédje pedig vasvillával vagy a gyűjtőzsákból szórja a fűnyíró alá a száraz leveleket. Így hamar bele lehet tanulni, hogyan sikerül töredékére csökkenteni a falevelek mennyiségét. Kampányszerűen jelennek meg a metszés maradványai is. A legjobb, ha motoros nyesedékaprítóval feldaraboljuk; a nagyobb ceruzaforgácshoz hasonló mulcsanyag kiválóan használható a cserjék alatt, ágyásokban.

A kerttulajdonosnak azonban ezeknél a módszereknél sokkal egyszerűbb, és a környezet kímélése szempontjából a kidobásnál hasznosabb is a komposztálás. Évente nagyjából száz négyzetméterenként egy köbméternyi friss hulladékkal számolhatunk.
Arról nem szabad megfeledkezni, hogy a szemétként jelentkező szerves anyagot előbb-utóbb pótolni kell. A természetben a földre hullott levelek, az elszáradó fűszálak, növények a talajban hosszabb-rövidebb idő alatt lebomlanak, és helyben maradva a növények számára újrahasznosulnak. Ha viszont az élőhelyről, ez esetben a kertből elkerülnek, akkor pótlásukról mesterségesen kell gondoskodni. Ezért is javasolható a komposztálás. Egy komposzthalom segítségével a kertben és a konyhában keletkező szerves maradékokat tápanyagban gazdag humusszá lehet alakítani.

22 komment Címkék: mulcs czauner péter kerti hulladék lombporszívó

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

sokadszorra 2011.09.16. 09:35:56

"Mindebből kiderül, hogy némi többletköltséggel és ügyeskedéssel csökkenthető a képződő lágy növényi részek tömege."

Mármint a térfogata...

És azt se felejtse el senki, hogy pl. a diófa lehullott lombja, ágdarabjai nem valók komposztba.

szgy 2011.09.16. 09:53:42

szeretem a hajnalban rohadó vizes fű szagát :-)

KevinMulder 2011.09.16. 09:54:17

@sokadszorra: Milyen fák "maradékait" kell még kerülni komposztáláskor?

Rive 2011.09.16. 10:11:07

@sokadszorra: a diófa lombja a diókomposztba való. Lassabban érik, mint a rendes komposzt, de ugyanolyan tápanyagdús a végére. A növények imádják.

Czauner Péter · http://kapanyel.blog.hu 2011.09.16. 10:12:02

@KevinMulder: Kicsit messziről kell kezdeni. Vannak olyan növények, amelyeket ha egymás mellé telepítünk gátló hatást gyakorolnak egymásra, de más szereplőkkel mindez fordítva is működik. Ezt a jelenséget allelopatiának hívják.
Köztudomású, hogy a diófa alatt csak a kora tavaszi hagymások tudnak megmaradni. A legtöbb kétszikű fajra csírázásgátló hatással van a vegetációs időszak kezdetekor a diófa fiatal levelei, valamint az éretlen termések által kibocsátott hodroxijuglon nevezetű vegyület.
Hasonló helyzet áll fenn a közönséges vadgesztenyefa (Aesculus hippocastanum) esetében, amelynek a leveleiből olyan méreganyagok oldódnak ki, hogy a fa alatt minden növény rövid időn belül kipusztul. Ettől függetlenül a megszáradt levél már nyugodtan a komposzthalomra rakható.

TrueY · http://qltura.blog.hu 2011.09.16. 10:26:50

@sokadszorra:

"Mármint a térfogata..."

Ha szárad, akkor a tömege is.

"És azt se felejtse el senki, hogy pl. a diófa lehullott lombja, ágdarabjai nem valók komposztba."

Én az Élet és Tudományban olvastam egy komposztos cikket és abban az állt, hogy a dió is mehet a komposztba. Most akkor mi a helyzet?

organikusviselet · http://organikusviselet.blog.hu/ 2011.09.16. 10:36:04

@TrueY: A diófalevelekről én is ezt hallottam, hogy az káros a talajnak, ezért azt végképp ne hagyjuk a füvön. Pláne ne használjuk komposztáláshoz.

Terézágyú 2011.09.16. 11:25:02

@organikusviselet:

Én falun nőttem fel, diófák között (végig az utcában az út mentén), de nem emlékszem, hogy a köröttem lévő falusiak egyszer is említettek volna ilyesmit...

Rive 2011.09.16. 11:35:55

@organikusviselet: Füvön tényleg nem jó hagyni, de ennek az az oka, hogy alatta a fű nem jut napfényhez...

Sword 2011.09.16. 11:52:37

Kevés utálatosabb dolog van, mint az őszi kerti hulladék égetése. Még csak komposztálót sem kell venni. Pár deszkából, raklapból, fillérekét lehet csinálni. Végső esetben egy földbe ásott nagyobb gödör is megteszi, amiben hetente átforgatjuk a komposztot. A hulladék eltűnik, a növényeknek nagyon jó trágya, és minden évben egy picivel több termőföldünk van. Amióta komposztálunk, sokkal kevesebb hulladékunk keletkezik. Szelektív hulladékgyűjtéssel együtt a kezdeti heti 2 teli kuka szemétből, ma már csak 3/4-ed kuka szemét keletkezik hetente.

teddybear01 2011.09.16. 12:01:21

A kocakertészt onnan a legkönnyebb felismerni, hogy amint kijön a telekre, azonnal összefüstöli és büdösíti a környéket.

Egyik sem bírja kivárni, hogy a zöldhulladék rendesen kiszáradjon, és csak száraz állapotban égessen. Ha már szükséges, mert például a taracktól másként nehéz megszabadulni.

TrueY · http://qltura.blog.hu 2011.09.16. 12:15:43

@Sword: Egyet értek. Mi csináltunk is komposztálót. A szomszéd tyúkólja mellé. Majd elbontotta a tyúkólat és homokozót csinált a gyereknek. Szólt, hogy büdös a komposztáló. Azóta nem használjuk.

fda 2011.09.16. 12:24:40

Érthetetlen, hogy egyesek mit kínlódnak a sok "felesleges" kerti hulladék eltüntetésével.

Én minden konyhai és kerti hulladékot ugyanarra a kb. 1-2 négyzetméternyi területre dobok, és évek alatt valahogy nem nő nagyra az a kupac. Ha kell két lapát föld valami ültetéshez, el is lehet venni belőle az alsóbb részekről.

Eszembe nem jutna pénzért elvitetni a kukással, vagy nagy füsttel elégetni...

Alikam 2011.09.16. 13:10:59

Volt már, hogy pofánbasztam zöldhulladékégetőt, plusz még a rendőröket is ráhívtam.

Azóta nem éget:))))

Sword 2011.09.16. 13:24:50

@TrueY: Jellemző.
Egyébként a komposzt, ha jól csinálod nem büdös.
Rohadnia kell, nem pedig rothadnia. Ha rendszeresen forgatva van és a fű mellett van benne ágapríték, kávézacc, zöldséghéj, stb, akkor nem lehet büdös.
Esetleg amikor átforgatod heti 1 alkalommal és felszínre kerül, ami addig az alján oxigén nélkül bomlott, akkor néhány óráig kellemetlen szaga lehet, de amint megszárad a levegőn, ez elmúlik.
Én szeptember elejétől már nem teszek bele semmi zöldhulladékot. Így teljesen föld "szaga" van.

TrueY · http://qltura.blog.hu 2011.09.16. 15:46:08

@organikusviselet: Én meg azt hallottam, hogy az tévhit... :) Akkor most 1:1

TrueY · http://qltura.blog.hu 2011.09.16. 15:47:14

@Sword: Nem volt rendszeresen forgatva. :) Örülök, ha élek. Két kiskorú mellett legfeljebb a szememet forgatom. :)

Czauner Péter · http://kapanyel.blog.hu 2011.09.17. 08:21:38

@szgy: Ezt jelzik a komposzthalom közeli szomszédok is, a háziak elviselik

Czauner Péter · http://kapanyel.blog.hu 2011.09.17. 08:23:13

@teddybear01: tegyük hozzá, hogy közben ordíttatja a rádiót

organikusviselet · http://organikusviselet.blog.hu/ 2011.11.02. 09:52:04

@Rive: Értem. Tény, hogy a diófa levele elég nagy.
süti beállítások módosítása