Közkívánatra: Ragadozó madaraink 2.

2012.01.26. 09:00 - kapanyél

Az első cikk után hiányoltak az olvasók néhány ragadozó fajt. Természetesen a teljesség igénye nélkül válogattunk ki olyanokat, amelyekről megfelelő képanyaggal rendelkezünk, és általuk egy kis betekintést engedtünk ebbe a világba. A kéréseknek nem tudtunk ellenállni, így most essen néhány szó újabb fajokról. Remélhetőleg segítünk eligazodni a ragadozók kusza világában.

Vörös vércse

Ha utak mentén, legelők felett az ölyvnél kisebb testű, hosszabb farkú, hegyes szárnyú madarat látunk a levegőben egy helyben repülni, akkor nagy valószínűséggel vörös vércsével (Falco tinnunculus) akadtunk össze. Ez a zsákmányszerzési mód, amit szitálásnak nevezünk, nagyon gyakori a vörös vércsénél, de nem csak ő alkalmazza. Megfigyelhető egerészölyvnél is, de ha egy ölyv nagyságú, világos színezetű madarat látunk messziről szitálni, aztán egy kisebb helyváltoztatás után ismét szitálni kezd, és így tovább, akkor nagy az esély, hogy egy tundrai fajt, a gatyás ölyvet (Buteo lagopus) látjuk. Ennek oka, hogy ez a tundrán költő faj költőhelyén fák híján nem tudja magasabb pontról szemmel tartani a területet, ezért ezt ezzel a repülési móddal pótolja.

Gatyásölyv

A vércsére visszatérve, Magyarországon gyakori költőfajról van szó. Városokat, falvakat övező mezőgazdasági területek, gyepek kiváló feltételeket teremtenek neki: megtalálja a főleg rágcsálókból álló táplálékát is, a lakott területeken, elhagyott fészkekben pedig a költőhelyét. Nagyon alkalmazkodó faj, Budapesten is szép állománya él.

Vörös vércse

Épületek hasadékaiba, szellőzőnyílásokba rakja a tojásait, és itt cseperednek fel a fiókák. A szülők vijjogó hanggal üdvözlik egymást, szólongatják a fiókákat. A hím vörhenyes hátú, rajta cseppszerű mintázattal, szürke faroktollakkal, a tojó felső oldala sűrűn keresztsávozott. Télen a skandináv országokból is megjelennek nálunk példányaik, melyek sok más fajhoz hasonlóan a Kárpát-medencében telelnek át.

Befogott svéd gyűrűs vércse

A vércséhez hasonlóan van egy sólymunk is, amelyik nagyon szereti a városi környezetet, és szerencsére már egyre gyakrabban találkozhatunk vele. Ő a vándorsólyom (Falco peregrinus), egy nagy visszatérő: a 60-as években ugyanis eltűnt Magyarországról mint költő faj, és jó 30 évet kellett várni arra, hogy ismét megtelepedjen és sikeresen reptessen fiókákat. Azóta állománya gyarapszik, és sorra foglalja vissza azokat a területeket is, ahol korábban költött. Kifejezetten hegyvidéki, sziklás alakzaton költő madárról van szó. A Gerecsében az utolsó sziklaalakzaton költő kerecsensólymot néhány éve szorította ki a fészkelő területről, azóta a kerecsen helyén vándorsólyom költ.

Vándorsólyom

Ez a madár sokaknak ismerős lehet, mert a Föld leggyorsabb állataként tartják számon: vadászat közben zuhanó repüléssel elérheti a 300km/órás sebességet is! A nagytestű sólymoknak ez a vadászati stílusa hasonlít ahhoz, mint amit a puskából kilőtt lövedék végez. A nagy sebességgel becsapódó lövedék ölő hatását azáltal fejti ki, hogy szétrobbantja a folyadékkal telt szerveket, vérereket, sokkot okoz. A vándorsólyom is nagy sebességgel éri el áldozatát, és kinyújtott lábakkal rúgja le a levegőből, hatalmas tollfelhőt hagyva a becsapódás helyén. Szédületes látvány.

Gyűrűzés alkalmával volt szerencsém kerecsen- és vándorsólyom-fiókát is kézben tartani. Iszonyatosan erős lábakkal és hegyes karmokkal van megáldva. Egyik kollégám kezéről erős férfikéz kellett, hogy lefejtse a rászorított lábakat, miután egy óvatlan pillanatban az anyányi fióka rámarkolt a kézfejére. El tudom képzelni, mit vált ki ugyanez a mozdulat mondjuk egy galambban! A gerecsei kerecsenfészeknél megfigyelték, amint a cseperedő fiókák egy héját kergettek el a fészektől. Nem ritka jelenség, hogy ragadozó madarak más ragadozók fiókáit zsákmányolják. A héja is ezt akarta, de hoppon maradt – pedig ő sem megy a szomszédba egy kis keménykedésért!

Amerikában egyes nagyvárosokban szép állománya alakult ki az évek során. A felhőkarcolók jobb esetben helyettesítik a sziklákat, városi galamb meg van bőséggel. Vándorsólymokat nyomon követő, városi emberekből álló madarászcsoportokról láttam egy dokumentumfilmet valamelyik adón. Budapesten a Szent István Bazilikán lehetett megfigyelni rendszeresen egy madarat, akit Pirinek neveztek el a helyi madarászok.

A rétihéjákat is említsük meg, nehogy szó érje a ház elejét:). Magyarországon 2 költő (barna- és hamvas-), egy átvonuló (fakó-) és egy téli vendég (kékes rétihéja) fordul elő.

Barna rétihéja

A rétihéják (nem összetévesztendő a héjával!) hosszú szárnyú, hosszú farkú, nyúlánk madarak, nagyjából ölyv nagyságúak. Nagyon jellegzetes lassú, imbolygó röptükről lehet felismerni őket. Szüntelenül pásztázzák az alattuk elterülő területet, és amint megpillantanak valami ehetőt, azonnal egy gyors mozdulattal lecsapnak rá. Télidőben a kékes rétihéjával (Circus cyaneus) találkozhatunk. A hím kékesszürke felső oldalú és fekete szárnyvégű, a tojó és a fiatalok barnás színezetűek. Mindegyik példánynak felül, a faroktőnél egy nagy fehér folt látszik.

Barna rétihéja

A barna rétihéja (Circus aeruginosus) kora tavasszal érkezik vissza telelőhelyéről. Gyakori költő fajunk, a nádasok madara. Nagyobb tavak nádasaiban mindenhol felbukkan, megtelepedik. A fészkét is a nádrengetegbe, letört nádszálakra építi. A Tüskevárban kányaként emlegetik, amit aztán le is puffantanak. Ma már persze ez nem megengedett, mert mint minden ragadozó faj, ő is védett.

Szöveg: Pénzes László ornitológus

Fotók: Csonka Péter természetfotós

18 komment

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

winerprince 2012.01.26. 12:39:06

Pár évig egy vajdasági TSZ-ben dolgoztam mint biztonsági őr.Ott rendszeresen láttam barna rétihéjákat, ősztől-tavaszig szeles délutánokon 10-15 méteres magasságban vitorláztak.Tavasszal eltűntek-egy vadász barátom szerint a búzában fészkelnek-,és ősszel visszajöttek.Egyszer a frászt hozták rám,kifordultam az ajtón a ház mögé,és három héja egy malacfejen veszekedett előttem 2 lépésre.A meglepetés kölcsönös volt.Akkor láttam hogy mekkora madarak ezek,mint egy pulyka.Ja,egyébként felénk-lehet,tévesen-kányának is nevezik őket.

UB 2012.01.26. 12:53:13

A birding.hu adataiból kiderül, hogy ezen a télen is ott van vándorsólyom a bazilikán. Lehet, hogy most is éppen ott ül, ha arra járok ránézek!

belekotty 2012.01.26. 12:55:36

Köszönet a cikkért! Nagyon jó ilyen békés és szép dolgokról - gyönyörű madarainkról - is olvasni.

Sunsertes 2012.01.26. 13:39:43

A XIII.ker. Petneházy u.-ban is költött egy vércse pár, egy új építésű 4.emeletes ház ereszében, tavaly nyáron.Mindíg drukkoltam nekik a buszra várva.Amikor már a fiókák is próbálgatták a szárnyaikat, a szarkák frászt kaptak. :)

borzash · http://frozensteak.bandcamp.com 2012.01.26. 14:00:24

na, mostmár csak a kerecsennel vagytok adósok, meg a parlagi sassal. azok a legfaszábbak, meg fontosak is :)

kergelepke [UK] 2012.01.26. 14:19:43

@Sunsertes: Petnehazy utca melyik reszen? Hugom ott lakik - szolnek neki, hogy tartsa oket szemmel :)

lutria 2012.01.26. 14:25:52

Tavaly a lakótelepünkön láttam ahogy egy ragadozómadár elkapott egy galambot,a járdára zuhantak pár méterre a úttesttől ahol elkezdte tépkedni a galambot.Egy fél perc múlva arra ment egy gyalogos,a ragadozómadár felkapta a "kaját" átráncigálta egy kerítés rácsai között és egy ház garázsbeállóján folytatta az ebédet elég nagy rendetlenséget hagyva maga után.

urbietnorbi 2012.01.26. 14:32:53

Elnézést, de nekem kifejezetten úgy rémlik, a Tüskevárban egyértelműen barna kányát szed le Tutajos. Nem hiszem, hogy Fekete István keverte volna a két fajt. Amúgy a post kitűnő, kár, hogy nagy kedvencem, a (galambász) héja nem fért bele; majd idővel:).

Бабаяга 2012.01.26. 15:04:55

Tavasszal a kertemben láttam egy vércsét a veréb zsákmányával. Csodálatos élmény volt. Héjával egy időben minden nap találkoztam munkába menet.
Szívesen látnék még ilyen bejegyzést.

Outlier 2012.01.26. 15:13:15

@urbietnorbi: "Nem hiszem, hogy Fekete István keverte volna a két fajt."
Biztos, hogy nem, irt cikkeket a temaban, amiben a korabeli vadaszokat ostorozta a tudatlansaguk miatt (ölyv=sas es hasonlok).

urbietnorbi 2012.01.26. 15:28:17

@Outlier: Így van. A Tüskevárban a b. kánya mellett megemlíti F.I. a barna rétihéját is(talán így mondja Matula: "Nagy betyár...", de nem ugrik be szöveghűen), ezért emlékezhetett pontatlanul a posztíró.

kapanyél 2012.01.27. 20:45:50

@urbietnorbi: @Outlier: Lehet, hogy rosszul emlékszem és tényleg mindkét madarat említ a regényben.
Annyi biztos, hogy a barna rétihéját régen többféle névvel illették: a Sárréten nádi ölyv-ként ismerték, Chernel említi nádi kánya, mocsári kánya elnevezését, Lovassy leírja csirkészőkánya nevét. Ha az idegen elnevezéseket nézzük, még jobban meg van kavarva a dolog. A német Rohrgeier (nádi keselyű), Rohrfalke (nádi sólyom), Sumpfweihe (mocsári héja) mind különböző ragadozó nemzetségbe helyezi a barna rétihéját.
Üdvözlettel: Pénzes László

urbietnorbi 2012.01.28. 15:58:34

Semmi gond:). A népies "kányázás" jelensége ismert, a laikus többség szegény vetési varjakat is képes lekányázni.
F.I. említi a b. héját is, de a lepuffantás alanya vitán felül a barna kánya. Matula szájába általában pontos megnevezést adott az író.
Egyszer ugye látják is, amint reptében viszi a kánya az elragadott szárcsát. Ha jól tudom, a barna rétihéja kisebb mérete vagy vadászatának jellege miatt a földön/vízen öl, kifejlett szárcsával ő aligha röpdös. Erre azonban már nem esküszöm. Sajnos én is a laikus többség tagja vagyok és szívesen várom a szakértő korrekcióját, már régen nem böngésztem szakirodalmat.
...és persze like kapanyél:)

kapanyél 2012.01.28. 20:18:53

@urbietnorbi: Általánosságban igaz, hogy a ragadozók a legkisebb ellenállás elvét követik a zsákmányolásban, függetlenül attól, hogy nagyobb zsákmányállatot is képesek megfogni, ha a szükség úgy hozza (pl télen). Kisebb zsákmányállatot, vagy a nagyobbaknak a gyengébb, sérült példányait keresik. A barna rétihéja gyakran megzavar a tavon mindent, a szárcsacsapatok hanyatt homlok menekülnek, még akár rájuk is vág a madár, de ez csak inkább teszt. A legfőbb zsákmányállatok a fiókák, fiatal állatok, sérült felnőttek.
A barna kánya élőhelyét tekintve leginkább a folyókat követő galériaerdők, szigetek fészkelője. A zsákmányait tekintve szintén igaz, hogy fiókákat zsákmányol (ez lehet gém, réce, bagoly) ill. jelentős a kisemlős zsákmányállatok részaránya is. Szívesen jár rá a dögre, a vízfelszínen sodródó haldögöket pl. ügyesen kikapják a vízből. Bizonyos helyeken, pl. Indiában a keselyűk mellett a kányák is ellátnak köztisztasági feladatokat, rendszeresen megfigyelhetők a szeméttelepeken (fészkét is telehordja mindenféle szeméttel), ezzel is alátámasztva a legkisebb energiával történő táplálékszerzés elvét.
Üdv: Pénzes László

noirp 2012.01.30. 19:25:32

@winerprince:
Egy ragadozó madár, amihez képest a rétihéja -- a malacfejjel -- a kanyarban sincs:
www.youtube.com/watch?v=Y7qcNiJTfVU&feature=fvwrel

(Tűzföldi karakara, Phalcoboeus australis)

0:19-1:17 közt szétkapnak egy sátrat. Viszik a gázpalackot, a kajamaradékot és a WC-papírt.

Hálisten nálunk még nem bukkantak föl :)

Sunsertes 2012.01.30. 22:41:59

kergelepke

Szia!
A Petneházy 56. talán, majd nem a 32-es busz megállójánál.Az eresz és a tető között van egy jó nagy rés.Ott fészkeltek.Remélem idén is jönnek.

noirp 2012.02.03. 22:26:22

@kapanyél: Azért elég durvák, nem?? Pláne így galeribe tömörülve...és olyan pofátlanok, hogy a szürkevarjak sztem különórát vesznek tőlük. :)
süti beállítások módosítása