Az eperfa

2012.07.17. 08:30 - thunbergia

Az elején tisztáznunk kell egy félreértést: a köznyelvben a Fragraria x ananassa magyar neve az eper, pedig az helyesen szamóca lenne. De akkor mi is a valódi eper?

260px-Illustration_Morus_nigra0.jpg

Figura József uradalmi erdész így ír róla 1880-ban: "Európába Chinából hozatott, s ma a tenyész­tés által töb válfajt számlál, melyek közül legismertebbek a következők : a fehér vagy vörhenyes gyümölcsű édes eperfa, Morus alba; a fekete gyümölcsű savanyu eperfa, M. nigra; a nagylevelü eperfa, M. Moretti, mely névét Moretti Pál olaszországi tanártól vette, ki e fát Európában elterjeszté; a legnagyobb levelii eperfa, M. ledvona és M. Giarvola, melyek selyemtenyésztés czéljából - leveleik tápértékét tekintve - kivéve a savanyu eperfát, legkedveltebb fajok. Ezekhez tartozik még a piros eperfa, M. rubra; a cserje eperfa, M. multicaulis, valamint a török eperfa, Morus constantinapolitana, nagy fekete gyümölcsével. Ide tartozik továbbá a festő eperfa, Broussonetia tinctoria, mely Braziliában a fiset-fusztik vagy sárga fát szol­gáltatja; és végül a chinai és japáni papir-eperfa, Broussonetia papyrifera."

A 10–15 m magas, széles koronájú fa Kínában őshonos, a selyemhernyó fő tápláléka volt. A növényt az utazók már a középkorban elhozták Európába, de igazán csak az európai selyemhernyó-tenyésztés fellendülésével terjedt el a 18-19. században. Ha tudjuk, hogy egyetlen selyemhernyó havonta kb. 110 liter falevelet is elfogyasztott, akkor el lehet képzelni, mennyire elterjedt a növény egész Európában.

HPIM5640.JPG

Az eperfának két faja ismert, a fehér (Morus alba) és a fekete eperfa (M. nigra). A fehér faeper íze semlegesebb, egyszerűen édes, a fekete (igazából sötétkék) faeper sokkal aromásabb. Az eperfát a Dunántúlon szederfának is nevezik, mivel a termése valóban első ránézésre a szederére emlékeztet. Sokáig nem is tudtam, hogy a nagymamám kertjében álló szederfa és a versben szereplő, feketén bólingató eperfa tulajdonképpen azonos. A valaha igen gyakori fa állománya mára megritkult. Piacokon se nagyon találkozhatunk a gyümölcsével, melynek oka az is, hogy nem áll el, leszedés után néhány órán belül fel kell dolgozni. Viszont akár egy hónapig is folyamatosan érik.

HPIM5636.JPG

A 19. században nálunk szinte minden parasztház udvarába ültettek, sőt ugyanebben az időben a Monarchia idején út menti sorfának telepítették, de a 20. századi útszélesítések után ezeket a fákat kivágták. A felszámolás másik oka volt, hogy az amerikai fehér szövőlepke hernyói (is) nagyon szeretik, és védekezés hiányában ezek a kártevők mindent elpusztítanak.

HPIM5639.JPG

A fehér eperfa június-júliusban hozza fehér, ritkábban fekete vagy rózsás árnyalatú, mézédes termését. Ezt leginkább nyersen fogyasztják, de pálinkát is lehet belőle főzni. A sokkal népszerűbb fekete faeper később, nyár végén érik, belőle befőttet, gyümölcslevet vagy eperbort készíthetünk.

Figura József bővebb leírása az eperfáról itt olvasható.

9 komment Címkék: eperfa selyemhernyó szövőlepke

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Jim 2012.07.17. 10:07:28

Volt, már nincs, mert irtózatos mennyiségű legyet is termelt. És sajnos a szövőlepke hernyói valóban az eperfán kezdtek minden enyhe tél után, aztán körte és alma, majd a meggyfa levele.

gatsy 2012.07.17. 10:11:33

Már megint nekem van igazam.:)De hát 'jába mondom, hogy ami a földön nő az a szamóca, ami bokorn az a szeder, ami fán az meg az eper...

gatsy 2012.07.17. 10:14:00

Ja, van kettő az egyiok fehér a másik fekete.

Hurrá Torpedó · http://www.youtube.com/watch?v=br-D7UneS0E 2012.07.17. 10:17:57

ezt az eper, szeder dolgot ugyanúgy keverik mindenhol, angol és német nyelvterületeken is...

Rézfánfütyülő fűzangyal 2012.07.17. 11:48:37

Valójában a parasztportákon nem a selyemhernyó miatt ültették, hanem azért mert hetekig ellátta az alatta élő baromfikat étellel, és nagyon szép, nagy árnyékot adott. Szegény Váci Mihálynak ("az eperfa az igazi fa, hízeleg a lapos ereszeknek") nem volt igaza! Legfeljebb, ha a négyemeletes házak ereszére gondolt.
Legjobb belőle a pálinka!

OkoskaTo:rp 2012.07.17. 11:53:59

Csak ne piszkítana össze mindent ilyen durván a fekete változat. :(
(Mondjuk a fehér is eléggé ragacsos trutyit hagy maga után, tehát urbanizált környéken nem csoda, ha nem népszerű.)
Pedig elég szép alakú, nagyra növő fafajta.

◄ ► 2012.07.17. 11:59:14

a fehéret imádom, csak már nincsen :(

budai zöld 2012.07.17. 12:32:02

Érdekes a cikk, de a "hogyan hívják helyesen magyarul" vita elég meddő.

- a (földi) epret előbb neveztük epernek, mint a fán növőt
- az epret előbb neveztük epernek, mint szamócának
- amikor a Kínából behozott Fejér gyümöltsü Eperj- (Szederj-) fának magyar nevet kellett találni, nagyjából egy időben kezdték epernek és szedernek hívni, bár a hivatalos változat az epret választotta, ettől még a köznyelv mindkettőt használja 200+ éve.

Rosa Rugosa · http://tyukudvar.blog.hu/ 2013.07.19. 07:55:38

Találtam egy nagyon régi "török eperfát" (az íze össze sem hasonlítható a kisebb termésűekkel, nagyon finom) és mióta kutatom, hogy lehetne szaporítani! De most végre megtaláltam, köszönet érte!
süti beállítások módosítása